VEGETARIÁNSTVÍ V TĚHOTENSTVÍ A PŘI KOJENÍ – RADY, TIPY

Často se mě lidé ptají, zda jsem byla vegetariánkou i v průběhu těhotenství. Odpověď je ano, byla. A jsem jí i teď, když plně kojím. Se svým lékařem jsem vše konzultovala a on to neviděl jako problém. Moje těhotenství probíhalo naprosto bez problémů, rodila jsem přirozeně a nyní svého synka plně kojím. Zde je pár mých tipů pro spokojené těhotenství bez masa a úspěšné kojení.

 

TĚHOTENSTVÍ

Ráda bych napsala, že jsem celé těhotenství dodržovala zdravou a vyváženou stravu, ale bohužel první 3 měsíce to tak úplně nebylo. Ranní nevolnosti mě naštěstí minuly, ale od žaludku mi nebylo úplně nejlíp a tak jediné co mě ty první tři měsíce drželo nad vodou bylo bílé pečivo s máslem a sýrem a pak mandarinky. Od 4. měsíce už vše bylo výrazně lepší a tak jsem mohla jíst to, co obvykle, kromě pálivého jídla, které mi najednou začalo vadit. Takže jsem opět zařadila hodně ovoce, zeleniny, luštěnin, celozrnných obilovin, semínek, tu a tam sojové produkty (jako třeba tofu nebo tempeh), ale i mléčné výrobky a vejce. A taky jsem úplně vynechala sladké. Suplementy, které jsem brala byli kyselina listová (jen první trimestr) a později tekutou formu aloe vera na posílení imunity. Někdy ke konci těhotenství jsem musela začít suplementovat železo, jelikož už jsem ho stravou nestačila pokrýt. Můj doktor mě však ujistil, že tohle se děje u většiny maminek i těch konvenčně se stravujících. Normálně beru trojkombinaci chlorely, spiruliny a zeleného ječmenu, které obsahují dostatek železa, ale vzhledem k jejich detoxikačním účinkům jsem je v těhotenství vynechala.

 

KOJENÍ

Kojení je tak trochu věda. A často se můžete stravovat sebelíp, ale stačí pár nocí beze spánku a stres a cesta k umělé výživě je víc než jistá. Co však lze stravou ovlivnit je kvalita mateřského mléka. A i když to mnohdy nebude snadné, zkuste vytrvat. Protože je to podle mě to nejlepší, co můžete dítěti v prvním roce života dát. Navíc příroda to vymyslela opravdu chytře a máte tak potravu pro své dítě neustále u sebe v dokonalém množství a teplotě.

První tři měsíce v životě minimka je potřeba být velmi opatrná na to, co jíte, jelikož se mu teprve vyvíjí střevní mikroflora a miminka proto často trpí na bolení bříška. Většinou platí, že to, co nadýmá maminku nebude svědčit ani miminku. Ale samozřejmě existují výjimky. A tak je dobré zkoušet a mít pro jistotu připravené přírodní kapky Baby Calm, kdyby miminko přeci jen bolelo bříško. My jsme tohle období úspěšně překonali a naštěstí nás uplakané noci a koliky minuly. Synek prospívá výborně a v necelých 6 měsících má přes 8 kg. Na co se tedy zaměřit pro kvalitní mateřské mléko?

Tekutiny:

Voda je základ a v období kojení to platí dvojnásob. Když při každém kojení dítě průměrně vypije 70ml a kojíte každé 2-3h je potřeba minimálně toto množství doplnit. Takže já to dělám tak, že po každém kojení vypiji sklenici vody, která má 300ml. Dále si každý den dávám bylinný čaj pro kojící matky (nejradši mám asi ten od Lerosu) a piji ten. Obsahuje bylinky pro podporu laktace a také fenykl, aby minimko nebolelo bříško.

Živiny:

Komplexní sacharidy

Sacharidy jsou zdrojem energie. Nebudu se tu sáhodlouze rozepisovat o tom, jak se dělí a co pod jednotlivé skupiny patří – všichni umíme používat google. Ty, které jsou pro naše tělo nejvíce přínosné jsou tzv. komplexní sacharidy, které energii uvolňují do krevního oběhu postupně, nemávají nám tak hladinou krevního cukru a tudíž nás nepřepadá vlčí hlad. Takže kterým sacharidům dát přednost?

 • batáty
 • luštěniny (čočka, fazole, hrách)
 • ořechy (kešu, arašídy pekanové ořechy, pistácie)
 • bezlepkové obiloviny (pohanka, polenta, bezlepkové ovesné vločky)
 • rýže (loupaná i neloupaná)
 • celozrnný kváskový chléb
 • datle

Protein

Bylo toho o něm napsáno už hodně a každý straší rostlinně se stravující, že ho mají určitě málo. Ale když se někoho zeptáte kolik proteinu vlastně denně potřebujete, málokdo dokáže odpovědět. Pravdou je, že pokud se stravujete vegetariánsky (a máte tedy v jídelníčku vejce a mléčné výrobky), nad jídlem přemýšlíte a netláskáte blbosti, s dostatečným množstvím proteinu nebudete mít problém. A kde ho najdeme?

 • luštěniny (fazole, čočka, cizrna, hrách, …)
 • sojové produkty (tofu, tempeh)
 • ořechy a ořechová másla
 • vejce
 • celozrnné potraviny
 • mléčné výrobky (sýry)

Omega 3 mastné kyseliny

Dá se říct prostě tuky. Ovšem pouze ty v přírodní formě, nerafinované a zdravé. Potrava pro mozek, pro správnou činnost srdce, snížení krevního tlaku a další benefity. Vyskytují se hlavně v tučných rybách. Vzpomínám si jak mi doma cpali rybí olej v kapslích a já ho jednou nechtěně rozkousla. Brrr, ještě teď z toho mám husí kůži. Jde to i jinak. Výborným zdrojem jsou:

 • semínka (chia, lněná, slunečnicová, …)
 • ořechy (vlašské, makadamové)
 • avokádo
 • vejce

Vitamin B12

Jeden z vitamínů, který například vegani musí suplementovat a nelze jej získat z čistě rostlinné stravy. Opět, pokud jíte aspoň vejce a mléčné produkty, jste v suchu.

Vápník

Velmi důležitá živina obzvlášť v době kojení. Vzpomínám si na období, kdy jsem se vrátila z porodnice a měla hroznou chuť na mák, normálně ho totiž moc nemusím. Takže jsem si udělala nudle s mákem a když to viděl Jirka, tak říká, že to je spíš mák s nudlema. A v tu chvíli mi to docvaklo – vápník. Mák je totiž největším zdrojem vápníku a v tu dobu mi v důsledku několika náročných prokojených dnů pravděpodobně začal chybět. A kde ho tedy najdeme nejvíc?

 • mák
 • zelenina (brokolice, kapusta) – na ty však při kojení opatrně
 • fíky
 • mléko

Vitamin D

Poslední, ale neméně důležitý je vitamin D, který je nejlepší získávat ze slunce. 15 minut denně na přímém slunci by vám mělo zajistit jeho dostatečné množství a zároveň od vás přejde i k miminku. Pokud nemáte možnost trávit čas na slunci pak je malé množství vitaminu D v mléce. Dětská doktorka vám stejně pro jistotu pro dítě předepíše Vigantol (tekutý vitamin D), takže vy nic nebudete muset suplementovat.

 

Na závěr bych chtěla napsat, že nejsem výživová specialistka a každý si musí najít to, co mu vyhovuje. Důležitá je pestrá strava bohatá na ovoce a zeleninu, tím nikdy nic nezkazíte. A čím barevněji budete jíst, tím zdravější budete.

 

 

Napsat komentář