TESTUJI: Jóga na vodě – SUP Yoga

Naskytla se mi příležitost otestovat něco nového. Něco, co tu ještě není tolik rozšířené, ale věřím, že to brzy najde spoustu příznivců. Protože je to pecka! Mluvím o józe na vodě nebo-li SUP Yoze. SUP jóga nijak nesouvisí se supy jak by se z názvu mohlo zdát. Je to jednoduchá zkratka z anglického Stand Up Paddle board Yoga (pro neagličtináře – jóga cvičící se na vodě na takovém tom velkém nafouklém prkně s pádlem). Paddle board jsem si chtěla vyzkoušet už dlouho a ve spojení s jógou, kterou miluji, je to ideální kombinace. Trochu náročnější, ale o to lepší pocit ze sebe máte, když ty svaly aspoň trochu cítíte. Když vás bolí každý nádech i výdech a chůze ze schodů je to největší utrpení (no, jsem teď trochu z formy). Pokud je však odměnou pekáč buchet (ne ten od babičky), stojí to za to. Protože ti, co si myslí, že jóga je jen nějaké klidné cvičení, kde posílíte tak maximálně mysl, tak nejspíš na žádné józe nikdy nebyl. Jde do hloubky a stejně tak dobře zpevní všechny svaly hluboko uvnitř vás. A co teprve na vodě, kde musíte držet balanc a soustředit se na každičký sebemenší pohyb. Více duševně založení jedinci si přijdou na své a uspokojí svou mysl. Uspěchaní byznysmani se uklidní a konečně vypnou. Fitness nadšenci si příjemně zacvičí. Prostě každý si najde to svoje. A kdyby vás to náhodou nechytlo, můžete si aspoň odškrtnout další novou aktivitu na svém pomyslném seznamu. Ale na to moc nevsázím!

 

Celou lekcí nás provázela lektorka Karolína. Usměvavá, plná energie a hlavně empatická. Pokud jde o typ aktivity, kde hrozí namočení se ve vodě v oblečení, všichni jsou většinou velmi obezřetní. A zvlášť pokud jde o Vltavu. Jo, ty nadšence, co se tam koupou dobrovolně stále nechápu. Jestli jsem na něco extrémně háklivá, tak je to čistota vody a ta je ve Vltavě dost mizerná. Takže ani já jsem se nechtěla namočit. O to víc mě potěšilo, jakým stylem nás Karolína naváděla a radila, abychom z paddle boardu nespadli. Každému dala svůj čas a na nikoho netlačila. A to oceňuji. Výsledkem toho bylo to, že ná nás opravdu zůstala nit suchá (pokud nás teda zrovna neošplíchla vlna). Po doplutí na místo následovalo „zaháknutí se“ a už samotné cvičení jógy. V tomto bodě bych ráda zmínila, že je vhodnější, aby jste měli s jógou už nějakou tu společnou minulost. Nebo alespoň lehký flirt. Prostě pro úplné začátečníky bych to úplně nedoporučila. Vždy je zde samozřejmě možnost snažších pozic, ale pokud chcete cvičit naplno, určitě si zajděte nejdřív na pár lekcí do studia, tam si zažijte základní pozice a můžete přejít na SUP jógu. Postupně, po krůčcích. Určitě si pak užijete lekci víc a budete moct úplně splynout s přírodou. Vyčistit si mysl. A na konci se rozdovádět jako malé děti při pádlování zpět na břed. Jen se nezapomeňte odhákout, to by jste daleko nedojeli.

A tady už je více slov od samotné lektorky:

Stand Up Paddle board Yoga (SUP Yoga) je zábavnou a osvěžující zkušeností. Vyvinete sílu, rovnováhu a flexibilitu.
Praxe jógy na vodě posiluje mysl a tělo, buduje důvěru, sílu a všímavost. Je to konstantní tok, který nás vede k tomu, abychom byli flexibilní a zároveň přenášeli energii jasně a vědomě ve spojitosti s přírodou a to jak sami v sobě, tak kolem nás. Jóga na vodě, na paddleboardu, nás přímo spojuje s pěti elementy – VODA, ZEMĚ, VZDUCH, OHEŇ (Slunce), ÉTER. Dotýkáme se přítomnosti a sebevědomí. Vyvažujeme a vyrovnáváme sebe na všech úrovních. Vnímáme sílu a stabilitu našeho jádra. Flexibilitu těla i mysli. Odevzdání se. Při cvičení jógy na vodě se povrch neustále pohybuje,  proto se soustředíme na přítomnost snadněji než při cvičení na zemi. Splýváme s každým okamžikem.

Najdete to v Praze ve Žlutých lázních a další potřebné informace můžete zjistit zde:

https://www.facebook.com/superwateryogakarol/?ref=py_c

A hlavně si to užijte!

Vaše petiteveggie♥

Napsat komentář