ŘÍM – Veni, vidi, vici (3.část)

Tato poslední část je věnována odpočinku a relaxu. A také dobrému jídlu. A ještě lepší kávě.

Dovolená v Římě nemusí být je o historii, a je jen na vás, jak si ji naplánujete. My jsme zvolili zlatou střední cestu a užili si Itálii se vším, včetně moře. Pokud máte v plánu také vyrazit z Říma alespoň na jeden den k moři, určitě doporučuji pobřeží Santa Marinella. Nejedná se o nejbližší přímořské město (Ostria je nejblíž), ale určitě jde o jedno z méně zaplněných a s čistou pláží. Santa Marinella je malé přímořské městečko, které je od hlavního města vzdáleno zhruba 45min cesty vlakem. Cena zpáteční jízdenky je na osobu 8 Euro ze zastávky Trastevere. Velkou výhodou je, že pláž se nachází cca 5 minut od vlakového nádraží a je tudíž snadno dostupná. Dalším pozitivem je fakt, že je zdarma, platíte jen v případě, že si chcete pronajmout lehátko a slunečník (cena se dá usmlouvat, pokud jste ve více lidech). Na pláži bylo prázdno, jen tu a tam pár místních či turistů. Ideál. Jelikož jsme si naplánovali tam strávit celý den, zaplatili jsme si i lehátka a slunečník. Ten den se vydařil, 27°C bylo naprosto akorát. Nejen, že jsme si zaplavili v průzračně čistém moři, ale také jsme ještě nachytali nějaký ten bronz. A přesně tak to má být.

Jídlo a káva

Italskou kuchyni miluje snad každý. Proto jsme se těšili, až si dáme pravou italskou pizzu, ochutnáme těstoviny a zakončíme to krémovou zmrzlinou s kávou. Když si vzpomenu na svou první pizzu, kterou jsem ochutnala asi před 10ti lety v Itálii (pizza s křupavým těstem, s rajčatovým pyré, ve kterém jste téměř mohli cítit chuť slunce, plátky mozzarelly a čerstvě natrhané bazalky), to vše v dokonalém souznění, tak jsem se těšila hlavně na pizzu. Bohužel to, co jsem dostala v první restauraci a pak i další nesplnilo mé očekávání. Ta první byla katastrofa. Těsto vysušené, že se dalo sotva krájet a divná červená omáčka na něm nepřipomínala ta prosluněná rajčata ani omylem. Další pizza už byla trošku lepší, ale také žádná hitparáda. A tak jsem tam na ni trochu zanevřela. Jinak si určitě dejte panini, těstoviny a zmrzlinu, to vše je skvělé. Pokud jde o potraviny dostupné v supermarketech a na trzích, ta kvalita je tam vážně znát. Cenově to vyjde téměř nastejno, jako kdybyste to kupovali u nás, rozdíl je v tom, že vše chutná jinak, líp. Rajčata sladká, mléko nepřipomínalo obarvenou vodu, sýry i pečivo poctivé. Také jsou skvělé různé ručně dělané tortelliny s různými náplněmi. Popravdě bych si tam život a jídlo užívala. A kávu! Skvělé cappuccino dostanete na každém rohu od 1,20 Eur. Mohlo by se zdát, že Italové jsou kavárenští povaleči, ale opak je pravdou. Své ranní espresso si vychutnávají na stojáka v takzvaných Barech. Takže až budete hledat klasický coffee shop, zklamu vás, ty pravděpodobně nenajdete. Malý tip, pokud si budete objednávat veškeré občerstvení a kávu v Baru a na baru (opravdu divná věta), nemusíte platit taxu několika Eur za obsluhu. A to se vyplatí.

Dokonalé panini – v popředí caprese verze pro mě, pro zbytek s krůtí šunkou a gorgonzolou
Vegetariánská pizza – jedna z těch chutnějších

Ubytování

Bydlení jsem zajišťovala přes Booking a vybrala jsem apartmán pro 4 osoby. Milý majitel Fabrizzio byl velmi vstřícný a ochotný. Apartmán byl situován v blízkosti čtvrti Trastevere, která je známá především díky mnoha rozkošným restauracím s posezením na zahrádce. Ubytování v této čtvrti mi přišlo výhodné hlavně z toho důvodu, že není úplně v centru a byl tam tudíž klid, na druhou stranu se dalo snadno dojet tramvají přímo do centra (za cca 10 min) a do Vatikánu to bylo také co by kamenem dohodil. Jen vzdálenost od letiště Ciampino byla větší, ale to nevidím jako velký problém. Apartmán byl nově zrekonstruovaný a moderní. Jedna ložnice s manželskou postelí, koupelna s WC a kuchyň s s gaučem, na kterém se vyspali další 2 lidé. Kousek od domku byl supermarket a další obchůdky se vším možným. Když jsme se při loučení s Fabrizziem bavili o apartmánu, řekl nám, že tam předtím bylo řeznictví. Trošku jsem byla v šoku načež to můj přítel uzavřel větou: ,,Vidíš, jak dobře se ti tam spalo.“

 

2 Comment

  1. Josef Kňazovčík says: Odpovědět

    Ano, byl jsem jedním z účastníků zájezdu této překrásné dovolené. Velice jsem si to užil a rád na to vzpomínám. Popis této dovolené od autorky Andrejky je velice výstižný a poučný. Těším se, že ještě v budoucnosti spolu budem zase objevovat krásy světa. Andrejko a Jiříku, d í k y !!!!

Napsat komentář