Profesionální cestovatelka

Vždy jsem se chtěla dostat do fáze, že se budu umět správně obléct (přiměřeně počasí, události či věku), umět si naplánovat a uvařit chutné jídlo, vydělat si peníze (na všechny ty zbytečnosti, které my ženy potřebujeme k životu) a také být zkušenou cestovatelkou. Tou, která se umí správně sbalit na cestu a prochází branami letiště bez ztráty kytičky. Bez toho, aby musela přerovnávat celý kufr, jen kvůli tomu, že zapomněla v kufru tekutiny hned vedle tabletu (základní chyba). Či musela potupně Číňanům vysvětlovat, k čemu slouží tampóny (naštěstí tohle už je jiný příběh a ne můj). Řekla bych, že už tam jsem. Poslední bod jsem ladila k dokonalosti dost dlouho, ale podařilo se. Celní kontrolou a přes gate proplouvám jako bych se na letišti narodila. Zde přikládám pár tipů, abyste se i vy cítili na letišti jako doma.

1. No make-up face = happy face

Kluci tohle neřeší (šťastlivci). Tento bod je věnovaný ženám. Dřív bych nenamalovaná nevyšla ani s košem. Dnes (řekněme s přibývajícím věkem), jsem už více vyrovnaná, a proto nemám problém make-up vynechat. Zvlášť pokud vás čeká dlouhý let (8 a více hodin) je dobré nechat pleť dýchat. Klimatizace v letadle je zlo a pleť dost vysušuje. Takže použijte váš oblíbený pleťový krém a pak už pleť nechte být. Řasenku zvolte radši bezbarvou nebo žádnou (vyhnete se tak tomu, že budete na konci cesty jako panda). Veškerá kosmetika kapalného stavu musí být do 100ml/kus a celkem do 1l. Zabalená do průhledného uzavíratelného sáčku, který seženete i na letišti. Doporučuji si vzít do letadla i kartáček se zubní pastou, pocit vyčištěných zubů po 10h cesty – k nezaplacení.

2. Pohodlí nadevše

Vypasovaný kostýmek, značková kabelka a boty na podpatku. Ano, tak se také létá. Ale v první třídě. My svobodnější (myslím psychicky a hlavně, co na to ještě nemáme) létáme ekonomickou třídou. A hodně ležérně oděni. Kalhoty nejlépe v pase na gumu (návrat do dětských let), pohodlné bavlněné tričko/tílko a teplá mikina (jak naše maminky říkávaly, vždy je lepší si mít co vysvléct než si nemít co obléct = díky mami). Na nohy ponožky a tenisky nebo nějakou obuv, která se dá povolit (těm, co otékají nohy, mi za tento tip ještě poděkují). Dle toho, jaká je vaše cílová destinace si přibalte do příručního zavazadla buď teplou bundu, nebo něco lehčího a vzdušného, třeba šaty či kraťase. Určitě nezapomeňte na pašmínu nebo větší šátek. Klimatizace v letadle je nastavená vždy extrémně, což znamená, že se buď budete “péct“ nebo mrznout. A taky na ponožky (klidně ty nejtlustější, co máte). Buďte prosím ohleduplní, a pokud už si zujete boty, převlečte si i ponožky. Čuchat 10h v letadle něčí nohy je opravdu za trest a ty lidi bych nejradši vyhodila z letadla (bez padáku).

3. Příruční zavazadlo

Pokud není příruční zavazadlo vaše jediné zavazadlo a máte v zavazadlovém prostoru odbaveno ještě velké zavazadlo, tak doporučuji jako příruční zavazadlo batoh. Dobrá zpráva je, že jsou opět v módě a jsou velmi praktické. Vejde se do nich vše potřebné a hlavně se k vašemu outfitu (pokud máte legíny, mikinu a tenisky) hodí.

4. Jídlo a nápoje

Do letadla si můžete vzít balené trvanlivé jídlo (tyčinky apod.). Pokud jde o jídlo, vždy mám po ruce raw tyčinku, protože, co kdyby mě náhodou přepadl hlad (u mě nic neobvyklého). S vodou je to horší a tu z bezpečnostních důvodů nepronesete. Takže si musíte koupit novou. Pěkně předraženou. Tady je další trik. Na letiště obvykle jezdím s malou, 0,5l flaškou (jo, jsem už trochu jako ti Číňani s termoskami, přiznávám). Obsah před kontrolou vypiju a do batohu už vkládám prázdnou flašku, se kterou nikdo nemá problém. Po všech kontrolách si do ní z pítka (prostě z toho zařízení jak z něj teče pitná voda) napustím vodu a hurá do letadla. Ušetřeno nejen pár drobných, ale i další plastová láhev, kterou bych vyhodila. Už slyším, jak mi příroda děkuje. Navíc dodržování pitného režimu (čti pití vody, čaje, džusu, aby si někdo náhodou nepletl pojmy) je velmi důležité. Tam nahoře ve vzduchu se naše tělo chová jinak a alkohol mu zrovna dvakrát neprospívá. Dostatečně tedy tělo hydratujte už v den odletu a vyhněte se nápojům, které tělo odvodňují (káva, alkohol, …).

5. Doklady po ruce

Pas, palubní vstupenka. K tomu papír a propisku. Buď na vyplnění lístku pro vstup do země, nebo na piškvorky. To vše v jedné složce nebo kapse, pěkně pohromadě a po ruce.

6. Protahování

Ano, jsem jedna z těch, co cvičí i v letadle. Protahuji se, dřepuji a lámu nohy jak můžu. Proč? Aby se prokrvily a spolupracovaly se mnou. Při dlouhých cestách mi bohužel nohy trochu otékají, a proto se snažím je rozhýbat každých pár minut. Jděte se projít uličkou, protáhněte se na ocasu letadla, prostě neseďte těch 10h na zadku.

7. Sladký spánek

Klapky na oči, sluchátka či špunty do uší a polštářek. Důležité vybavení pro sladký spánek i v letadle. Nespoléhejte se na to, že to všechno od palubní posádky dostanete a pro jistotu si vemte své. Například v Emirates jsme cestou do Thajska měli smůlu a nic nedostali. Takže lepší je být vždy připraven.

8. Knížka, křížovky, tablet

Prostě cokoliv, čím se zabavíte. Oblíbenou knížku, křížovky na luštění, tablet s nahranými seriály či filmy. 10 hodin je dlouhá doba, a pokud neusnete, věřte, že se budete dost nudit. Bezmyšlenkovité koukání z okna vás tu nezachrání.

9. Něco navíc

Od dobré kamarádky jsem dostala před dlouhou cestou něco navíc. První věcí byl dárek v podobě bylinného spreje na osvěžení pleti a zklidnění mysli z Havlíkovy apotéky. A tou druhou věcí byl tip na drogy – respektive lék z lékárny. Jmenuje se Noball a zabraňuje břichabolu po dlouhé cestě (tu bolest jsem zažila jen jednou, po svém prvním příletu do Číny a nepřála bych ji ani svému největšímu nepříteli). Takže asi tak. Zkuste to a let bude hned lepší.

 

A jaké jsou vaše tipy pro příjemný dlouhý let?

2 Comment

  1. Pokud se člověk vrací z nějakého „volnomyšlenkárnějšího“ výletu (čti „výletu, kde se několik dní potil a nemyl“), není nic příjemného lézt do letadla jako smraďoch. Naštěstí existují duty free obchody se značkovými parfémy, takže stačí předstírat zájem o koupi a „nenápadně“ se navonět testerem.

  2. Pokud člověk jede na nějaký „volnomyšlenkárnější“ výlet, kde se několik dní nemyje a potí, předpokládám, že neletí letadlem 10h zpět. Navíc, pokud jemu samotnému to není příjemné, nechápu, proč nenajde způsob, kde se umýt. Jinak díky za tip, Pavle :-D.

Napsat komentář