JAK POSÍLIT IMUNITU V DOBĚ EPIDEMIE KORONAVIRU

Jako by nestačilo, že počasí si z nás dělá dobrý den a jeden den je +14°C a druhý −2°C, muselo se přihrat ještě něco horšího. Něco, co nikdo nečekal (snad jen čtenáři dezinformačních webů, kteří si zavčasu nakoupili respirátory a palety mouky). Přihnalo se to od východu i když někteří tvrdí, že v tom má prsty západ. Ať je to tak či onak, štěstí přeje připraveným, v tomhle případě to budou ti, kteří si posíli imunitní systém a nenechají nic náhodě. Osobně si myslím, že COVID-19 budeme muset prodělat všichni, v tuhle chvíli jde spíš o načasování a průběh nemoci. Se silným imunitním systémem se každá nemoc zvládá lépe a proto sem dám pár tipů, jak na něj a co třeba funguje u mně. Narovinu říkám, že nejsem lékař ani výživový specialista, jsem jen někdo, koho zdravá výživa baví a zajímá se o ní. A také samozřejmě platí, že to co funguje u jednoho nemusí fungovat u druhého, každý jsme jiný a musíme na vlastní kůži vyzkoušet co mu sedí a co ne.

 

DETOXIKUJTE

Začněte detoxem, nejen protože přichází jaro a to je tím nejideálnějším obdobím, ale také proto, že posílíte imunitu. Ne nadarmo se říká, že klíčovým orgánem imunity jsou naše střeva. Já osobně každý den jím zelené potraviny jako jsou chlorella, spirulina a zelený ječmen ve formě tablet a vždy v bio kvalitě. Beru je dlouhodobě nejen kvůli detoxikaci, ale také kvůli obsahu železa, hořčíku a dalších pro tělo cenných látek.

Pro detox jsou také skvělé bylinky, nejlépe čerstvé. Pokud máte možnost, vyražte do přírody (daleko od silnic) a natrhejte si mladou kopřivu a uvařte si z ní čaj. Kopřiva výborně čistí krev, pomáhá při chudokrevnosti a detoxikuje organismus. Na litr čaje budete potřebovat cca hrst mladých kopřiv, které nechte louhovat 10-15 minut, poté sceďte. Pro zlepšení chuti můžete přidat pár lístků máty, mateřídoušky či heřmánek.

 

ZAMĚŘTE SE NA TO, CO JÍTE

Určitě nic nepokazíte každodenní dávkou vitaminu C v podobě čerstvě vymačkané citronové šťávy přidané do teplé vody. Pokud nechcete jíst citrusy, skvělý zdroj vitaminu C je také kysané zelí. Jezte dostatek ovoce a zeleniny, nejlépe v syrovém stravu, pro lepší stravitelnost je můžete napařit. Karanténa je pro mnohé skvělou příležitostí konečně si začít doma vařit a přestat jíst/omezit zprocesované polotovary – i tak podpoříte imunitní systém. Dejte si také odlehčenější jídelníček a vyzkoušejte třeba recept bez masa.

 

SUPLEMENTUJTE VITAMÍNY

V ideální světe bychom získali všechny vitamíny, které potřebujeme, z potravy. Bohužel kvalita potravin klesá, lidé nejí tolik ovoce a zeleniny kolik by měli a tak nezbývá než přikročit k suplementaci. Vitamin D čerpejte ze slunce, každý den stačí 15 minut na slunci a vaše denní dávka je pokryta. Pokud můžete, snažte se pokrýt celé spektrum vitaminů, mně se třeba osvědčilo užívání doplňku Fytomineral od Energy. Výborná jsou také prebiotika pro zlepšení střevní mikroflory. A dejte si teď také echinaceu pro dýchací cesty, protože ty COVID-19 údajně postihuje nejvíc.

 

ZACVIČTE SI

Ať už doma nebo ještě lépe venku na vzduchu, rozhýbejte tělo. Podpoříte lymfatický systém, zlepší se odbourávání toxinů a navíc se budete cítit skvěle díky endorfinům. Najděte si aktivitu, která vás baví a věnujte jí denně 15-20 minut. Pravidelnost je klíčová. Přijdete i na jiné myšlenky, což je v této době více než potřeba. A s tím souvisí můj další bod.

 

NESTRESUJTE SE

Přestaňte sledovat zprávy, vypněte televizi, internet, prostě omezte všechny zdroje, odkud se valí katastrofické zprávy ohledně COVIDU-19. Všechny tyto zprávy, které se na nás denně útočí způsobují jen stres. A stres je velkým nepřítelem imunitního systému. Popravdě už několik let nesleduji televizní noviny, nečtu zprávy a stejně se ke mně ty informace nějak dostanou. Takže nebojte, určitě vám nic neuteče. Využijte tuto dobu k odpočinku, ke čtení knih, malování, ručním pracem – prostě produktivně.

 

DOSTATEČNĚ SPĚTE

Spánek je velmi důležitý pro regeneraci organismu a tudíž i pro imunitní systém. Spěte alespoň 7-8h denně, choďte spát před půlnocí, aby váš spánek byl kvalitní. Před spaním omezte modré světlo, uvařte si heřmánkový či meduňkový čaj a pokud máte čas a chuť zameditujte si.

 

A čím posilujete imunitu vy? Pište do komentářů :-).

Napsat komentář