NEJLEPŠÍ SKOŘICOVÍ ŠNECI

Dlouho jsem hledala recept na dobré kynuté těsto, které by bylo univerzální, ze špaldové mouky a přitom nadýchané a chuťově jemné. A našla jsem, trošku ho upravila a dotáhla k dokonalosti. Tohle těsto je tedy ideální nejen na skořicové šneky, ale i třeba sladký brioškový chléb či koláče. Špaldovou mouku mám ověřenou světle žlutou Pernerku, jinou jsem nezkoušela. Chová se jako klasická pšeničná hladká, ale je prostě špaldová a tím pádem trošku zdravější.

INGREDIENCE NA TĚSTO:

3/4 hrnku vlažného mléka

1 sáček sušeného droždí

1/4 hrnku třtinového cukru

1 vejce

1/4 hrnku rozpuštěného másla

3/4 ČL himalájské soli

2 lžíce rumu

3 hrnky špaldové mouky hladké (značka Pernerka)

 

INGREDIENCE NA SKOŘICOVOU NÁPLŇ:

2/3 hrnku třtinového cukru (jemně umletý)

1 a 1/2 ČL skořice

1/4 hrnku změklého másla

 

POSTUP:

1.

Připravíme těsto. Nejprve si aktivujeme droždí ve vlažném mléce s trochou cukru. Stačí tak 5 min než lehce nabobtná. Poté si v míse vyšleháme vejce s cukrem do pěny a postupně přidáme mléko s droždím, rum, sůl a po částech mouku. Nakonec do těsta zašleháme rozpuštěné máslo. Mísu přikryjeme potravinovou folií a necháme v teple odpočívat až zdvojnásobí svůj objem (za cca 1h-1,5h dle teploty v místnosti).

2.

Těsto přendáme na vál a vyválíme z něj obdélník o rozměrech zhruba 34 cm na 20 cm. V misce si smícháme cukr se skořicí a máslo nakrájíme na tenké plátky, které postupně klademe na těsto tak, aby bylo co nejvíce pokryté. Máslo můžeme ještě lehce vidličkou rozetřít, aby bylo na těstě více stejnoměrné. Poté posypeme směsí cukru a skořice opět po celé ploše těsta. Zarolujeme jako roládu a nakrájíme (podle toho, kolik chcete šneků) a vložíme do pekáče vyloženého pečícím papírem. Znovu zakryjeme folií a necháme kynout dalších 30-40minut.

3.

Troubu rozehřejeme na 180 °C. Z pekáče sejmeme folii a pečeme dozlatova, což odpovídá 20-30 minutám, opět dle velikosti šneků. Dobrou chuť!

 

 

 

Napsat komentář