JET LAG, ANEB JAK VYZRÁT NAD ČASOVÝM POSUNEM

Pokud cestujete rádi, často a dál než po Evropě, jistě víte o čem je řeč. A vám ostatním to objasním tady, abyste byli připraveni, až to jednou přijde. A věřte, že to přijde. Jet lag nebo-li pásmová nemoc na dlouhých cestách potká každého. Štěstí však přeje připraveným a proto vám dám tipy, jak se co nejlépe aklimatizovat navzdory časovému posunu.

Jsem jedním z těch slabších jedinců, které dlouhý let, časový posun a změna režimu snadno rozhodí a to i na několik týdnů. A to nejen fyzicky, ale i psychicky. A tak jsem před svou první velkou cestou do Asie sbírala informace o tom, jak se vyrovnat s časovým posunem a minimalizovat následky na zdraví. Ostatně, co si budeme povídat, ale víc jak 8 hodinový let v letadle s klimatizací puštěnou naplno, ohřívané jídlo z plastů, tělo stále ve stejné poloze v sedě (mluvím o ekonomické třídě, vy co cestujete byznysem či osobním tryskáčem tohle přeskočte), a následně přílet do země, kde je o X hodin více či méně. Tohle všechno už je dost faktorů, které nás v průběhu cesty mohou negativně ovlivnit a znepříjemnit nám jak cestu, tak i následný pobyt. Jak tedy přežít jet-lag?

Před odletem

Pár dní před odletem, řekněme třeba týden, můžete se svou přípravou pomalu začít. Jak? Třeba tím, že budete chodit spát o hodinu dříve či později než obvykle, podle toho, na jakou světovou stranu letíte. Pokud letíte na západ (kde je o několik hodin méně než u nás), znamená to pro vás, že do postele ulehnete o 1h později než obvykle. Pokud na východ, tak naopak o 1h dříve. Nezáleží na tom, jaký je počet časových pásem, která překročíte, stačí spánek posunout jen o 1h.

Hydratace

Dalším klíčovým bodem je hydratace. „Prolévejte“ se tekutinami před cestou i během cesty, nejlépe vodou. Vynechte kávu, alkohol i sladké, prostě vše, co má povzbuzující efekt. Obzvlášť pokud plánujete v letadle spát. Samozřejmě pokud jste ten typ člověka, který si dává pivo na dobrou noc, směle do něj. Ale věřte, že vodou nic nezkazíte a pokud budete dostatečně hydratovaní, zamezíte i otékání končetin.

Připravte se na spánek

Mně osobně docela pomáhá se před cestou fyzicky zničit. Do letadla pak nastupuji příjemně unavená a spánek je téměř jistý. Důležité je taky mít s sebou klapky na oči, špunty do uší, teplé ponožky a větší šál či deku, do kterého se můžete zabalit, pokud je v letadle zima. Ostatně tomuto tématu jsem už věnovala článek „Profesionální cestovatelka“, tak na něj mrkněte.

Probuzení v jiném čase

Po příletu do cílové destinace vaše myšlenky směřují většinou k jednomu – horká koupel a měkká postel. Ale to si v tuto chvíli nemůžete dovolit. Nejdůležitější a opravdu zásadní pro to, abyste se vyhnuli pásmové nemoci, je to, že hned najedete na čas dané země. Přestaňte přemýšlet o tom, kolik hodin je doma v Čechách, kdy byste měli snídat apod. Prostě se přizpůsobte. Pro tělo je to šok a vy mu to nejvíc usnadníte tím, že to hlava nebude bojkotovat. Po dvou dnech se vám upraví zažívání a 3. den už si ani nevzpomenete, že nejste doma. A tohle pravidlo platí i po návratu domů – opět nejeďte na režim, který máte doma a uvidíte, že za týden to budete zase vy :-).

A jaké jsou vaše zaručené tipy?

Napsat komentář