HONG KONG – staronová Čína?

Úspěšný výlet tvoří z 50% příznivé počasí, z 30% to, zda jste měli dostatek spánku, jídla, jste v pohodlném a čistém oblečení a ze zbylých 20% příprava. Let do Hong Kongu nebyl ideální. V letadle jsem usnula na pár (slovy opravdu asi tak 2 hodiny) hodin což se mi obvykle nestává a jsem schopná spát i déle. Venkovní teplota asi tak 50°C (dobrá, reálně 32°C) a maximální vlhkost vzduchu takže si připadáte jako v sauně. Čistě pro představu – vyjdete ven, oblečení máme během 10 minut úplně mokré, pak se přesunete do metra/supermaketu/kavárny kde je to vychlazené na 17°C. A tohle pořád dokola.

Z letiště jsme se s kolegyněmi rozhodly jet metrem, protože spojení do centra je vcelku rychlé a přehledné. Téměř všude jsou eskalátory, bohužel ne všude. A tak jsme si pár schodů musely vyšlapat i s kufrem, který je stejně velký jako já a navíc se mu pokazilo kolečko. A tomu, že údajně vážil “jen” 13 kilo moc nevěřím. No a než jsme se dostaly na hotel propocené, nevyspané a hladové pár z nás nemělo daleko k tomu zvracet nebo minimálně omdlít (nebudu lhát, šlo o mně). Ale přežily jsme a tak jsme se mohly po pár hodinách odpočinku vydat objevovat to ultramoderní město.

Očekávání se příliš nevyplácí. Když mi pár lidí vyprávělo o Hong Kongu, popisovali ho jako velmi moderní město s hodně mrakodrapy a evropským nádechem. V jakém Hong Kongu byli, to netuším. Ale realita je dost odlišná. Jelikož už jsem v Číně několikrát byla, mám srovnání s jinými velkými čínskými městy a Hong Kong pro mě byl jen dalším z nich. Co hůř, jedním z těch víc zastaralých. Jelikož je bývalou britskou kolonií čekala jsem více Evropanů, klidně 1/3 obyvatel. Ale ne, tu jednu třetinu obyvatel nyní tvoří zahalené ženy z Filipín posedávajících na chodnících. V okolí hotelů či kolem 19.hodiny v metru zahlédnete pár osamělých „bledých“ tváří, ale to je vše. Mrakodrapů pár a vlastně nic extra. Navštívily jsme většinu turisticky oblíbených míst, ale ani na jednom jsme si neřekly „wow, tak tohle jsem ještě neviděla nebo nečekala“. „The clock“ jsou opravdu jen hodiny, které vypadají jako by vypadly z Anglie, „The Big Budha“ je takový větší Budha v horách, ke kterému se dostanete lanovkou nebo pěšky. „Ladies market“ byl jen dalším minitrhem s fejky. Kde nic tu nic. Ono „wow“ jsme paradoxně vyslovily až po přejezdu do Číny ve městě Guangzhou, které je opravdu hodně moderní a nové. Ale posuďte sami z fotek.  Lidé často Hong Kong přirovnávají k New Yorku. Pořád mi nešlo do hlavy proč až se to celé vysvětlilo na hodině angličtiny. Ukazovala jsem lektorce (která je mimochodem z USA) fotky z Hong Kongu a u jedné z fotek prohlásila, že to vypadá jako New York. Přesněji Čínská čtvrť v New Yorku. Záhada vyřešena!

Pokud máte návštěvu Hong Kongu v plánu, určitě vás tímto nechci odradit. Sto lidí, sto názorů a dost možná budete z těch, kteří si jej zamilují. Stejně tak jako nespočet lidí před vámi a nespočet lidí po vás. Jen to mezi námi prostě nějak „nejiskřilo“ i přesto, že noční light show byla zářivá dost :-).

HKG Fashion Week

Směr Kowloon

Menší přeháňka
The Clock

Ladies Market
Hongkongské dolary
Light show
Metro po 19.hodině
Lanovkou na Budhu
Ngong Ping Village
Posvátný strom přání, věřte nebo ne, celý umělý
Posvátné krávy, ty už byly živé
Tian Tan Budha

Zbytek fotek je už z Číny, přesněji Guangzhou, krásného moderního města. Takhle nějak v mých představách měl vypadat Hong Kong.

 

Napsat komentář