FALAFEL aneb cizrna s chutí orientu (vegan)

Falafel je jídlo, které si musí zamilovat každý. Nejen díky skvělé chuti, která vás rázem přenese na Blízký východ, ale také díky tomu, že má výborné nutriční hodnoty a je finančně velmi dostupný. K jeho přípravě vám totiž stačí jen suchá cizrna, trochu koření, trochu bylinek a chuť ho vyzkoušet.

Ti, co už falafel zkoušeli a nepovedl se jim (nedržel tvar, rozpadal se, …) udělali často jednu zásadní chybu. A to tu, že použili cizrnu z plechovky, čili uvařenou. Na falafel se musí použít cizrna, která je jen cca 8h namočená a nevaří se. Pak vám bude krásně držet pohromadě, aniž byste přidávali tunu mouky či vejce.

 

INGREDIENCE pro 4 osoby:

225g sušené cizrny (tu si den předem namočíme, aby zvětšila svůj objem alespoň 1,5 krát)

1 střední červená cibule

6 středních stroužků česneku

1 velká hrst hladkolisté petržele

1 lžička římského kmínu

1 lžička sušeného koriandru

1 lžička uzené papriky (seženete v Marks & Spencer)

1 lžíce olivového oleje

v případě potřeby hraška (seženete ve zdravé výživě nebo už ji mají i v supermarketech)

slunečnicový olej na smažení

himalájská sůl

pepř

 

POSTUP:

1.

Vodu z cizrny si slijeme a namočenou (nevařenou!) cizrnu dohladka rozmixujeme. K ní přidáme najemno nasekanou cibuli, prolisovaný česnek, nasekanou petržel a ostatní ingredience. Konzistence by měla být lepivá, ale držet pohromadě, aby se daly tvarovat koule. Pokud nedrží, přidejte hrašku. Osolte trochu víc, všimla jsem si, že po tepelném zpracování ta slanost trošku vymizí, tak aby výsledná chuť nebyla mdlá.

2.

Nyní si vytvarujte koule, které lehce uplácnete. Z tohoto množství budete mít zhruba 18-20 koulí.

3.

A teď máte dvě možnosti. Pro ultra zdravou verzi můžete falafely péct v troubě. Co je však důležité, je péct je hodně zprudka a ne dlouho, jinak se uvnitř vysuší. A nebo je můžete na troše oleje smažit dozlatova na pánvi, což je chuťově samozřejmě lepší. Ale ne tak zdravé. Takže vyzkoušejte obě varianty a rozhodněte se sami, co vám přijde lepší.

4.

Podáváme v tortile či pitě, s česnekovým dresinkem a spoustou zeleniny. Dobrou chuť!

 

Napsat komentář