Dovolená na vlastní pěst aneb cestuj bez cestovky

Jsem typický plánovač. Plánuji, co nakoupit k jídlu, co mi chybí v šatníku, co je potřeba udělat. Dokonce plánuji, co si mám kdy naplánovat. Takže když přijde řada na plánování dovolené, dost se angažuji. Popravdě, většinou to celé naplánuji. Mám tak jistotu, že se podívám přesně tam, kam chci (ano vím, dost sobecké) a také mi to dává více méně nadvládu nad ostatními, co se mnou jedou (měla bych se nad sebou vážně zamyslet). A jak tedy připravit itinerář skvělé dovolené? Následujte mé body a máte z poloviny vyhráno. Píši z poloviny, protože jsou prostě věci, které neovlivníte.

Hned na začátku je potřeba promyslet, kam se vlastně chcete podívat a jaký je váš budget, nebo-li kolik jste ochotní do dovolené investovat. Pokud chcete jet na dovolenou na týden, kde se nechcete o nic starat a nic řešit, tak už tento článek ani dál nečtěte. Rovnou si otevřete další okno prohlížeče, zadejte www.invia.cz a vyberte nějaký last minute s all inclusive. Pokud však chcete zažít nějaké dobrodružství, trochu cestovat a obětovat tomu třeba i pár týdnů za cenu pohodlí, je tento článek určen právě vám. A jak si tedy naplánovat svou ideální dovolenou?

1. Články, přednášky, videa, …

Příprava, to je velice důležitý bod, který mnoho lidí pomíjí. Před skutečnou cestou je nutné načíst si co nejvíce článků o dané zemi, podívat se na fotky a videa, případně navštívit i přednášku. Prostě a jednoduše, zjistit si o dané zemi co nejvíce informací. Zvážit, zda opravdu všechny turisty přeplněná místa stojí za to vidět. Projít všechny diskuze zkušených cestovatelů. Případně založit diskuzní vlákno na otázky, na které jste nenašli odpovědi. A kde hledat informace? Určitě doporučím google vyhledávač, www.orbion.cz, www.hedvabnastezka.cz, skupiny na facebooku a videa na youtube. Pokud patříte mezi ty jedince, kteří potřebují kontakt s papírem, zavítejte do knihkupectví – tam už vám jistě nějakého průvodce doporučí. Nehledejte však jen informace o místech, kam se podívat. Přečtěte si také základní informace o tamní kultuře, mentalitě a zákazech. Vyvarujete se tak případným problémům. Naučte se pár základních slovíček, jako jsou pozdravy, poděkování apod.. Místní obyvatelé to určitě ocení a také budou mnohem vstřícnější.

2. Letenky v předstihu

Už víte, kam chcete jet a na jak dlouho. Dokonce máte i přibližnou představu, kolik do toho investujete. Prvním krokem tedy je koupit letenky. A to nejlépe v předstihu. Běžně se doporučuje 3-6 měsíců před odletem. Rozhodně nepočítejte s nejnižší možnou cenou letenky, ale určitě i v takto v předstihu můžete sehnat výhodnou letenku (např. nedávno jsem kupovala letenky do Říma a i přesto, že jsem je kupovala 6 měsíců dopředu, tak jsem je sehnala za jednu z nejnižších cen). Navíc, až teprve vědomí toho, že mám koupené letenky, mě přinutí k další akci – plánování itineráře. Pokud jste student, na termínu vám nesejde, ale počítáte každou korunu, počkejte na akční letenky.

3. Itinerář

Po přečtení hromady informací máte určitě spoustu míst, kam se podívat. V tuhle chvíli je skvělé dát průchod vaší kreativitě a vytvořit si plán. Itinerář. Ten by měl obsahovat všechny důležité body vaší cesty rozepsané do dnů. Začít by to mělo cestou z letiště a končit příletem zpátky domů. Teď je také vhodné sáhnout po mapě a začít prstem cestovat (nebo s takovým tím žlutým panáčkem na googlemaps). Ráda si do mapy dělám hvězdičky a tím si vědomě vytvářím trasu, kterou se dovolená bude ubírat. Naplánujte si víc věcí, ať máte z čeho vybírat a nemusíte pak zbytečně surfovat na internetu a ztrácet tak drahocenný čas na dovolené. Navíc jsou místa, kde možná budete plně odstřihnutí od civilizace (čti facebooku, instagramu, googlu, …) takže ani  nebudete moct hledat. Věřte mi, hned se vám bude spát klidněji s vědomím a že jste přípravu nepodcenili.

4. Ubytování

Dobrodruzi si zajišťují ubytování až na místě. Pokud ovšem nejedete low cost až tak low, je určitě lepší si zajistit ubytování předem. Alespoň na první noc. Nejlépe na většinu pobytu. Proč? Ubytování na místě vždy nemusí splňovat vaše představy, ale jelikož noc je čím dál černější a opice divočejší prostě to vezmete, abyste měli kam hlavu složit. A taky pak existují místa, kde se ceny ubytování pohybují v trošku vyšších cifrách, ale vy se tam přesto chcete podívat. Na takových místech bývá jen pár levnějších variant a ty bývají rychle vyprodané. Takže dalším krokem hned po přibližném itineráři je zajištění ubytování. To občas ještě může s itinerářem pěkně zahýbat a změnit ho. Mám dobrou zkušenost jak s www.airbnb.com tak s www.booking.com. Je pak jen na vás, čemu dáváte přednost a co je vám bližší. U bookingu mi vyhovuje možnost stornování objednávky do poměrně pozdní doby a servis úklidu pokoje, airbnb má své kouzlo v tom, že můžete narazit na opravdu krásná designová obydlí plná originality a osobitosti.

5. Doprava

Abyste se vyhnuli vyděšeným výrazům ihned po příjezdu na letiště, alespoň zhruba si zjistěte, jaká doprava na daném místě funguje, odkud to jezdí a kolik to stojí. Opět zaznačte do mapy a zapište do itineráře. Bude se hodit, to garantuji! Hledat můžete opět v diskuzích na stránkách z prvního bodu tohoto článku.

6. Pojištění

Při cestě do zahraničí je pojištění už tak nějak (doufám) samozřejmost. Jak se říká, náhoda je blbec a štěstí přeje připravenému. A když už jsme u toho zdraví, rozhodně si s sebou přibalte léky na všechno, co vás jen napadne – takže na střevní potíže, na horečku, na bolest v krku, na alergie, na otoky, antibiotika …. A taky dezinfekci, náplasti na řezná poranění, obvazy, náplasti na popáleniny, … Zapomněla jsem na něco? Mohlo by se zdát, že pracuji ve farmaceutickém průmyslu, ale ve skutečnosti jen čerpám ze své poslední zkušenosti. Ti, co četli můj článek o Thajsku, tak ví a rozumí tomu. Ti, co ho nečetli, přečtěte si ho a pochopíte. Prostě a jednoduše se vybavte tím, co by vás ani ve snu nenapadlo, že budete potřebovat. Protože sehnat pak něco někde na místě, nemusí být vždy tak jednoduché. A nebo vás to bude stát majlant.

7. Zavazadla

Téměř celou dovolenou máte naplánovanou a pomalu se začínáte těšit. Teď už na vás čeká ta příjemnější část a to balení. Pokud jedete za exotikou a víte, že vás čekají přesuny lodí, rozhodně se sbalte do krosny. Kufry na kolečkách schovejte do sklepa, však ony se budou hodit na cesty po Evropě. Člověk si trochu připadá jako tremp, ale je to pohodlnější to je. Navíc výrazy personálu ve 4* hotelu, když se jdete s batohem na zádech ubytovat (v Asii jsou fakt levný) stojí za to!

 

Všem cestovatelům přeji krásnou dovolenou a hlavně bez nehod!

A jaké jsou vaše zkušenosti s plánováním dovolené na vlastní pěst?

2 Comment

  1. Milá cestovatelko, hlavně bys také měla napsat, jak plánuješ cestu domů na Moravu a jaké neuvěřitelné příhody zažíváš, poděl se s ostatními, jinak se tvé články čtou pěkně, jen tak dál.

    1. Milá Helenko, cesty vlakem s bombou tu zmiňovat nebudu. Ještě bych to znovu přivolala ;-).

Napsat komentář