DOVOLENÁ PO JIŽNÍCH ČECHÁCH S 5 MĚSÍČNÍM KOJENCEM

Tak jsme se vrátili z dovolené. A světe div se, nebyli jsme ani v Římě, ani v Číně, ale cestovali jsme po Čechách. Cestování po České republice jsme si šetřili až na důchod, no, paradoxně to přišlo nějak dřív a hlavním důvodem je náš 5 měsíční svišť. Takže na zahraničí to ještě úplně není a doma se nám sedět taky nechtělo. Takže když se nám ozval kamarád, jestli s nima a další rodinou nechceme jet na dovolenou do Jižních Čech, neváhali jsme. A dobře jsme udělali. Nejen proto, že už víme, jak náš synek zvládá cizí prostředí a cizí děti, ale také proto, že jsme viděli skvosty Šumavy.

Čas dovolené se blížil a jak to tak bývá, jedna rodina nám na poslední chvíli vypadla, neboť onemocněli. Zrušit to už nešlo, takže přišel na řadu plán B, a to najít náhradní rodinu, co s náma pojede. Naštěstí Jirkův kolega a kamarád, který má 3 měsíčního chlapečka se odhodlal a jeli také. Ukázalo se to jako dobrá shoda náhod, protože jsme s nima nakonec podnikali nejvíc výletů, právě kvůli tomu, že si naše děti jsou věkově blízko.

Přišel den D a my mohli konečně vyrazit. Tříhodinovou cestu autem zvládl synek dobře, udělali jsme si přestávku v Českých Budějovicich, kde jsme zároveň nakoupili, takže nám to krásně uteklo. Ubytováni jsme byli v pěkné chatě/domu v Lipně nad Vltavou. Kamarád to sehnal přes airbnb a bylo tam všechno – od několika ložnic s dětskýma postýlkama, po krásnou kuchyni s obývákem plným hraček. Takže prostě family friendly – i když spíš tedy pro větší děti. Byli jsme domluvení, že si budeme vařit, takže jsme tím dost ušetřili, než chodit po resturacích na jídlo á 300,-. Lokalita byla také skvělá, měli jsme to kousek na Stezku korunami stromů, do Království lesa, ale i k Vodní nádrži Lipno. A ta příroda kolem prostě dokonalá. Lipno je krásné, tak trochu si připadáte jako u moře a nabízí spoustu aktivit. Je také kousek od Českého Krumlova (zhruba 35 minut autem), čehož jsme využili a navštívili ho. Snad žádné město v ČR mi neučarovalo tolik jako právě Český Krumlov. Má všechno – od úzkých uliček, přes nádhernou architekturu, po upravené parky a zahrady. A je neskutečně fotogenický. Také proto tam potkáte davy turistů, hlavně Číňanů. Takže už Vás vlastně ani nepřekvapí čínské znaky na mnoha domech. Abychom této lokality využili na maximum, cestou domů jsme se ještě zastavili na Zámku Hluboká, kam jsem se vždy chtěla podívat. Nikdo nikde, a tak jsme to tam měli celé pro sebe. Prostě nádhera. Asi bude nejlepší, když za sebe nechám „mluvit“ fotky níže. Jediné, co jsme ještě chtěli podniknout byl výlet do Rakouska a to jsme neriskli, neboť jsme zapomněli malému vyřídit občanku.

No a jak to zvládal náš 5 měsíční Jiřík? Řekla bych, že na výbornou a na konci dovolené byl dokonce označen nejspokojenějším dítětem zájezdu. Určitě je výhoda jet na dovolenou s dítětem, které je ještě plně kojené a tak se nemusíte starat o příkrmy ani jiné jídlo. Další důležitou věcí je i na dovolené dodržovat řád a rutinu, takže koupat a uspávat přesně tak a v tolik hodin jak to děláte doma. Tím se vyhnete probrečeným nocím a dovolenou si opravdu užijete (pokud teda nebudou v noci brečet jiné děti, ale s tím se tak nějak na dovolené s dětma také počítá). A jedna z neposledních rad je, jet s rodinami, které mají podobně staré děti. Samozřejmě, čím jsou děti starší, tím víc se věkový rozdíl smývá, ale pokud máte dítě do roka a dalším dětem je víc než rok, je ten rozdíl obrovský. A asi nejzásadnější je to, že s tou rodinou nemůžete podnikat stejné aktivity. Na druhou stranu je to další zkušenost a těch není nikdy dost :-).

A co vy? Byli jste v Jižních Čechách a co se vám nejvíc líbilo?

LIPNO

 

ČESKÝ KRUMLOV

 

HLUBOKÁ

 

Napsat komentář