DOMÁCÍ KVÁSKOVÝ CHLÉB (bez droždí jen z kvásku)

Droždí došlo. Karanténa a zásoby mouky donutily hodně lidí oprášit své pekařské schopnosti a začít péct domácí pečivo. Co taky dělat jiného s moukou? A tak je droždí všude vykoupené a stalo se velmi lukrativní komoditou, hned po rouškách a respirátorech. Co tedy dělat pokud máte mouku a nemůžete sehnat droždí? Co takhle zkusit kváskový chléb? Příprava kvásku je sice náročnější na čas, ale upřímně teď zavření doma máme času až až. Kvásek si můžete buď vyrobit sami doma nebo mrkněte na kváskovou mapu ( https://www.pecempecen.cz/), kde snadno seženete už životaschopný kvásek, na který nebudete muset čekat 4 dny.

Teď si určitě říkáte, že to je moc práce, moc času a chleba si radši koupíte a třeba i ten kváskový, vždyť ho přeci prodávají. Ale pozor, není kváskový chleba jako kváskový chleba. Výrobci v tomto směru klamou spotřebitele tím, že na etiketu sice napíšou, že jde o kváskový chléb, ale už nikde nezdůrazní, že je tam přidáno i droždí. Čímž vlastně zničí celou podstatu pečení chleba z kvásku.

Kváskový chléb má celou řadu benefitů a než bych vám je sem přepisovala najdete krásný článek je třeba tady http://www.maskrtnica.cz/spasi-kvaskovy-chleba-vase-traveni/. Takže tady máte radši ověřený recept na výborný kváskový chléb, na který budete potřebovat jen obdélníkovou formu. Pečením ve formě zamezíte rozlití chlebu na plechu (protože nechceme zbytečně přidávat moc mouky) a zároveň docílíte měkké části uvnitř a křupavosti navenek.

 

INGREDIENCE:

100g žitného rozkvasu

350g vody

1 lžička himalájské soli

150g žitné mouky

120g celozrnné špaldové mouky hladké

230g hladké mouky

a pak semínka a ořechy dle chuti:

kmín

slunečnicová semínka

lněná semínka

dýňová semínka

vlašské ořechy

…prostě co máte rádi 🙂

 

POSTUP:

1.

V míse smícháme všechny ingredience, zamísíme, přikryjeme igelitovým sáčkem a necháme kynout přes noc (cca těch 8h) v lednici. Igelitový sáček je důležitý proto, aby těsto neosychalo.

2.

Ráno dalšího dne těsto zamícháme a přendáme do obdélníkové formy vyložené pečícím papírem. Opět přikryjeme igelitem a necháme kynout 3-4 hodiny, podle toho jak máte doma teplo. Čím větší teplo, tím rychleji těsto kyne a naopak.

3.

Nyní pečeme, horkovzdušnou troubu si předehřejeme na 230°C a do trouby také dáme misku či kastrůlek s vodou (aby v troubě bylo vlhko) a pečeme 15 minut. Poté teplotu snížíme na 180°C a pečeme 35 minut. V průběhu pečení chléb potíráme vodou, aby kůrka nebyla tolik tvrdá a byla jen křupavá.

4.

Upečený chléb vyndáme z formy a dáme vychladnout na mřížku.

5.

Vychladlý chléb zabalíme do utěrky a můžeme se do něj pomalu pustit :-). Jinak nezapomeneme nakrmit zbylý kvásek, abychom ho měli dostatek pro příští pečení.
Dobrou chuť!

2 Comment

  1. Dobrý večer,

    V receptu píšete 100g kvásku a tak si nejsem jistá zda myslíte rozkvas nebo prostě kvásek vytažený z lednice. Kvásek jsem už jednou měla, ale umřel mi, chci to zkusit znovu a Váš chléb se mi líbí, protože oproti ostatním receptům je fakticky jednoduchý. Jen bych to nerada zkazila. Je to tedy rozkvas či jen kvásek?
    Děkuji za odpověď.
    Kristýna

    1. Pěkný den, těch 100g už je vlastně rozkvas. V receptu upravím ;). Z vlastní zkušenosti stačí rozkvasu u méně, kynutí však bude trvat déle. Ať se chlebík podaří! 🙂

Napsat komentář