BRABANSKÉ DORTÍČKY

Vánoce jsou za dveřmi a v snad v každé kuchyni to začíná vonět vánočním cukrovím. Kdybych si měla vybrat jedno jediné cukroví, které bych si mohla o Vánocích dát, byly by to bezesporu brabanské dortíčky. Poprvé jsem je ochutnala u přítelovy babičky, do té doby jsem o nich vůbec neslyšela. A jsou dokonalé! Recept jsem trošku upravila, hladkou mouku bez minerálů jsem nahradila špaldovou nutričně bohatší a bílý rafinovaný cukr třtinovým cukrem. Tak je určitě zkuste!

INGREDIENCE NA TĚSTO (na asi 40 menších dortíčků 4-5cm):

240g hladké špaldové celozrnné mouky

240g másla

120g třtinového cukru

120g jemně namletých vlašských ořechů

 

INGREDIENCE NA ČOKOLÁDOVÝ KRÉM:

100g másla

2 lžíce třtinového cukru

20g kakaa

1 lžíce rumu

 

NA OZDOBU:

75g hořké čokolády (obsah 70% kakaa)

plátky mandlí

 

POSTUP:

1.

Máslo necháme změknout při pokojové teplotě a nakrájíme ho na menší kousky. V míse zpracujeme máslo společně s moukou, cukrem, a mletými ořechy v hladké těsto. Těsto zabalíme do folie a necháme 30 minut odležet v lednici.

2.

Z těsta vyválíme plát silný cca 3 mm. Vykrajujeme kolečka o průměru 4 – 5 mm a ty klademe na plech vyložený pečícím papírem dostatečně daleko od sebe (během pečení se kolečka zvětší). Kolečka pečeme v mírně vyhřáté troubě na 170 °C asi 5 – 6 minut. Poté je necháme na plechu vychladnout.

3.

Čokoládový krém připravíme vyšleháním změklého másla, cukru, kakaa a rumu. Kolečka potíráme krémem a přiklopíme dalším kolečkem. Slepená kolečka zdobíme rozpuštěnou čokoládou a plátky madlí. Brabantské dortíčky uložíme do ledničky ke ztuhnutí.

4.

Brabantské dortíčky uchováváme v chladu, kde se také pěkně rozleží.

 

Napsat komentář