30 věcí, které byste měli stihnout do 30ti

Třicítka je v životě velkým milníkem. Je to přechod mezi mládím a dospělostí. Mezi bezstarostností a zodpovědností. Mezi nevědomostí a přijetím možných důsledků. Nerozhodností a vyzrálostí.

Nedávno mi někdo řekl, že třicet je nových dvacet, jen v lepším kabátě. Ve třiceti už většinou máte dost zkušeností – ať už milostných či vztahových, skvělou práci (nebo aspoň představu o ideální práci), máte peníze, bydlíte sami bez rodičů a žijete si život po svém. Někdo už má za sebou zasnoubení, svatbu, plození dětí, rozvod nebo cestování po celém světě.

Já svoji třicítku oslavím příští rok. Snad v trochu klidnějším a zodpovědnějším duchu než když jsem slavila dvacetiny a pětadvacetiny (myslím, že vodku i domácí trávové sušenky tentokrát opravdu vynechám). Ale než se tak stane, je pár věcí, které bych se ještě chtěla naučit a zažít. Jen tak, pro lepší pocit. Abych měla jistotu, že na sobě neustále pracuji a rozvíjím se. Že se stávám tou nejlepší verzí sebe samé. Samozřejmě v mém seznamu bude většina věcí, které už jsem splnila – jen tak, pro lepší pocit.

Když jsem hledala inspiraci na tento článek na různých internetových portálech, seznamy si byly většinou dost podobné. Bylo tam něco ve smyslu „Jděte na fesťák a vyspěte se s členem kapely“, nebo „Vyzkoušejte všechny možné drogy za jeden večer“ apod.. Ne, díky, o kapavku ani žloutenku fakt nestojím. Budeme se držet víc při zemi. Ne na zemi.

1. Naučte se mít se rád/a

Ano, je to klišé, avšak pravdivé. U toho vše začíná i končí. Nikdo tu nemluví o namyšlenosti ani sebestřednosti. Mějte rádi své tělo i duši. To, že budete spokojení uvnitř, budete vyzařovat i navenek.

2. Starejte se o svůj zevnějšek

Zjistěte, co vám sluší, co lichotí vaší postavě. Najděte si kadeřnici/holiče (holky i kosmetičku), se kterými jste na stejné „vlně“. Mějte svůj styl.

3. Najděte své silné a slabé povahové stránky a pracujte na nich

Buďte lepším člověkem.

4. Pečujte o své zdraví

Zdraví máme jen jedno a s přibývajícím věkem chátrá, takže ho podporujte stravou plnou živin, potravinovými doplňky a cvičením. Čím dříve se naučíte jíst zdravě, tím větší máte pravděpodobnost, že se vám nemoci vyhnou obloukem a zůstanete aktivní i do pozdního věku.

5. Pečujte o své bližní

Projevujte city těm, o které stojíte a máte je rádi. Nikdy totiž nevíme, jak dlouho tu budeme.

6. Naučte se odpočívat aktivně i pasivně

My lidé máme sklony k extrémním věcem – buď sedíme většinu času na zadku a nehýbeme se a nebo se huntujeme – ani jedno není správné, najděte si rovnováhu.

7. Přestaňte se zajímat o to, co si o vás myslí ostatní

Nikdo nežije váš život za vás, nezná souvislosti a důvody vašich činů a rozhodnutí. Proto názory ostatních spíš berte jako dobře míněnou radu, kterou po jejím vyhodnocení buď přijmete nebo s díky odmítnete.

8. Splňte si svůj sen

Už odmala sníte o seskoku padákem nebo vlastním domku? Na nic nečekejte a jděte do toho!

9. Experimentujte ve všech oblastech

Zapište se třeba na kurz tance či malování, zavřete dveře stereotypu a nebojte se zkoušet nové věci.

10. Přestaňte být povrchní

Jo, to je těžký, tak to aspoň omezte.

11. Zúčastněte se nějakého závodu

Teď opravdu nemyslím žádný pivní maraton nebo závod v pojídání knedlíků … i když proti gustu …

12. Odstaňte ze svého života negativitu

Nic nám nedává a bere si toho hodně. Naopak ironii a nadsázku, ty si rozhodně ponechte.

13. Neberte se zas tak vážně

Vážně, povzneste se nad slova druhých, umějte si ze sebe udělat srandu a nevnímejte všechny lidi kolem sebe jako potenciální slovní útočníky.

14. Naučte se být tak trochu prudič

Myšlenkou tohoto bodu je vyvolávat diskuze, umět se ozvat, pokud se vám něco nelíbí – prostě nebýt YES(WO)MAN.

15. Pořiďte si něco živého a nezahubte to

Původně jsem myslela hlavně kytky, ale vlastně sem spadají i zvířata a děti – good luck J.

16. Zjistěte, kde je vaše záklopka

Jinak budou ranní kocoviny čím dál horší. True story.

17. Naučte se zodpovědnosti

Z večírku nemusíte odcházet poslední a nejvíc společensky unavení, zvlášť pokud musíte druhý den do práce. Dodržujte sliby.

18. Dělejte to, co vás baví a opusťte stresovou práci

Je dokázáno, že pokud každý den sedíte 8h v práci, která vás nebaví, štve a stresuje, negativně se to také podepisuje na vašem zdraví, o psychice ani nemluvě.

19. Obklopujte se jen lidmi, které máte rádi

Samozřejmě jsou situace, kdy musíme například v rámci práce jednat s někým, koho nemůžeme ani vystát. Zkuste však vycházet s každým a kdo ví, třeba si k sobě nakonec najdete cestu.

20. Najděte svou spřízněnou duši

Že na nic takového nevěříte? To je dobře, protože ani já ne. Tak jinak, najděte někoho, s kým vám je dobře a dokážete si přestavit, že s ní/ním zestárnete – nehledejte dokonalost, hledejte souznění.

21. Kupte si něco kvalitního a drahého

Ať už kabelku, umění nebo hodně starou whisky – udělejte si radost. Postupně investujte do kvalitních věcí.

22. Naučte se být jen sám se sebou

Nic vám nevyčistí hlavu tak jako pár hodin, den či víkend o samotě. Zvlášť pokud žijete s partnerem a vidíte se každý den. Samota je žádaná a prospěšná. Rozhodně ne divná.

23. Pilujte jazyky

Ne nadarmo se říká, kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem. Navíc ten pocit, kdy se bravurně dokážete domluvit v cizí zemi – k nezaplacení.

24. Přestaňte řešit minulost

Nebo jinak – vyřešte si ji a pak ji přestaňte řešit, „nevracejte“ se do ní, nevmetejte ji nikomu do tváře ve chvíli zúčtování, připomínejte si ji jen v pozitivních obrazech. Nežijte minulostí, žijte přítomností.

25. Z úsměvu si udělejte každodenní zvyk

V tomto bodě bychom se mohli učit od dětí. Úsměv a smích dělají zázraky. Buďme tak trochu jako děti každý den.

26. Odpusťte a odpouštějte

Nikdo z nás není dokonalý a každý dělá chyby. Paradoxně chyby nás většinou posunují dál. Než tedy někoho odsoudíme k zatracení mějme toto na paměti.

27. Cestujte co nejvíc můžete

Dovolenou v Chorvatsku si naplánujte až na důchod. Teď, dokud jste svobodní, mladí a divocí, cestujte po celém světe. Naši rodiče tu možnost neměli, proto bychom jí měli využít na maximum. A hlavně si pak uvědomíme, jak se máme v té naší malé zemi krásně.

28. Buďte (občas) spontánní

Vystupte ze zajetých kolejí, zapomeňte na svazující pravidla a žijte tak trochu na okraji. Aspoň jednou za čas.

29. Spořte si na důchod, bydlení

Důchod nám už pravděpodobně nikdo nedá, proto si odkládejte do prasátka. Nebo na spořící účet. Nebo do podílových fondů. Cokoliv.

30.

Poslední třicátý bod jsem nechala prázdný. Možná proto, že třicítkou to nekončí, ale naopak začíná. A nebo proto, abych si ten poslední bod rozmyslela. Konec konců, mám na to ještě celý rok.

 

Co nesmí chybět ve vašem seznamu toho, co se ještě chce naučit/zažít?

Napsat komentář